Zkuste si žít v korunách stromů

Bydlet v korunách stromů. Komu by se o tom nesnilo? A víte, že je to možné? Po celém světě existují desítky takových stromových domů, takzvaných tree houses. Lidé v nich žijí, nebo je pronajímají. Další si z nich udělali byznys a nabízí je jako stromové hotely. Jak funguje nahoře ve větvích hygiena a kolik takové ubytování stojí?

Stromové domy jsou jako stvořené pro dětská dobrodružství. A jsou to právě děti, které lezou po stromech, případně na nich mají postavené skromné příbytky na hraní. Tak proč tree houses lákají i dospělé? Člověk je totiž díky nim blíže přírodě. Spát v korunách stromů má rozhodně svoje kouzlo. Takže ať už se pár rozhodne pro romantický pobyt, nebo si rodina s dětmi přeje zažít dobrodružství, ani jeden z nich pak zřejmě nebude zklamaný. Pokud netrpí strachem z výšek.

STROMOVÉ PŘÍBYTKY V ČESKU
V České republice se věnují domům na stromech dvě společnosti a nabízí v nich ubytování. Společnost Tree houses vznikla v roce 2013, kdy jedna ze zakladatelek na svých cestách po Francii objevila stavby na stromech a rozhodla se je prosadit i u nás. Jedná se tak o francouzsko-českou společnost. Stromové domy jsou konstruovány tak, aby byly v souladu s přírodou a stromům neuškodily a umožnily jim dále růst. Firma nabízí ubytování i stavbu domů. Druhou společností je Stromhouse. Ta nabízí ubytování ve stromových příbytcích
spolu s vinotékou.

JAK VYPADÁ UBYTOVÁNÍ V DOMĚ NA STROMĚ?
Každý dům má svou terasu různých velikostí, kdy kmen stromu velmi často prochází právě terasou. Základem ubytování na stromě je tak venkovní posezení s pěkným výhledem a ranní snídaní. Součástí terasy je i malá kladka, která slouží k vytažení košíku s občerstvením. Pokoj má většinou dvě až tři lůžka a je osvětlený jenom lucernami. K tomu obdržíte malé baterky a to je veškeré světlo, které se vám dostává. Vzhledem k tomu, že je treehouse ekologická stavba, je toaleta suchá. Toaletní prkénko je samozřejmě dřevěné. Zásypovým materiálem jsou piliny, které jsou umístěny v nádobě poblíž dřevěné toalety. Nádoba s vodou na běžnou hygienu je pravidelně doplňována. Nechybí ani zrcadlo. Tree house můžete navštívit i s dětmi. Po obvodu celé terasy a schodiště jsou instalovány bezpečnostní sítě. Ubytovat se můžete v Lelekovicích, Chotýšanech, v Pyskočelech nebo na Slovensku v Bratislavě.

CHCETE MÍT DŮM NA STROMĚ?
Kromě ubytování si můžete nechat dům na stromě i postavit. Vybírat si můžete podle velikosti. Malý tree house má rozlohu 10-14 m2. Je určený pro dvě osoby a má suchou toaletu, venkovní terasu a výstup po schodišti. Střední tree house je velký 15-20 m2 a můžou v něm bydlet dvě až tři osoby. Oproti malému má terasu se sezením, kladku a malé hygienické zázemí. Velký tree house má rozlohu 21-25 m2. Bydlí v něm zpravidla 3-5 osob. Vybavení je už pak plně na vás, ale doporučuje se doplnit si ho hasicím přístrojem a detektorem kouře. Ceny za domy na stromě jsou pak individuální, záleží, jaké máte požadavky. Za klasický malý dům však dáte 315 tisíc korun bez DPH.

NEJVĚTŠÍ STROMOVÝ DŮM SVĚTA
Největším domem na stromě je tree house v Crossville v Tennessee. Dům byl postaven na šestici stromů, má 80 pokojů a jeho stavba trvala dlouhých 14 let. Je dokonce zapsán i v Guinnessově knize rekordů. Postavil ho člověk jménem Horace Burgers, který tvrdí, že ho pro svou stavbu povolal bůh. Prý mu podobu domu ukázal ve své vizi. Kromě klasických pokojů tu návštěvník nalezne například i kostel s basketbalovým košem, protože Horace chtěl spojit fyzickou aktivitu s psychickou. Nachází se tam i zvonice přístupná pouze venkovním žebříkem. Dům navštěvovali tisíce lidí a jejich návštěva se na něm podepsala. Zničené podlahy, vymlácená okna a graffiti. Ne každý turista si díla uměl vážit. Proto Horace časem nechal stavbu sledovat čtyřiadvacet hodin denně, aby se předešlo dalšímu ničení. Dům byl nakonec návštěvníkům uzavřený, protože nesplňoval vládní stavební předpisy turistické atrakce.

NEJSTARŠÍ STROMOVÝ DŮM
Domy na stromech existují už několik staletí, ještě z dob, kdy byly užívány jako primitivní příbytky. Sloužily především pro základní instinkt – přežít. Koruny stromů totiž obyvatelům Tasmánie či tichomořských ostrovů poskytovaly bezpečí. Ale i římský císař Caligula ve svém domě na platanu pořádal velkolepé recepce. A například členové rodiny Medicejských z Itálie mezi sebou soutěžili o postavení největšího stromového obydlí. Tato architektura byla součástí i tudorovské Anglie. Jeden z nejstarších dochovaných stromových domů registrovaných ve Velké Británii najdete v Broad-Leaved Lime blízko Shrewsbury. Byl postaven v polovině 18. století a nahradil původní, o sto let starší stavbu.

VLASTNILI JE I SLAVNÉ OSOBNOSTI
Po domě na stromě zatoužila i řada slavných osobností, jak z minulosti, tak ze současnosti. Velkolepý dům ve větvích vlastnil například Winston Churchill či John Lennon. Tomuto fenoménu neodolal ani fotbalista David Beckham se svojí ženou Victorií. Dům si ale může pořídit v podstatě kdokoliv. Cenové rozpětí je od dvaceti tisíc korun až po neuvěřitelných sto třicet dva milionů. To je částka, kterou zaplatila vévodkyně z Northumberlandu za svou stromovou vilu. Ta je největší na světě a leží v bezprostřední blízkosti alnwického zámku, proslulého z filmů o Harrym Potterovi.

DEN STROMŮ PŘIPADÁ NA ŘÍJEN
Den stromů je svátek, který stromy oslavuje prostřednictvím jejich společného sázení. V současné době se slaví ve více jak 40 zemích světa. Celosvětově datum svátku není jednotné, v České republice se však slaví 20. října. V tento den se slavnostně a společně vysazují stromky na mnoha místech. Akce pořádají nejrůznější ochranářské spolky, školy i jednotlivci. První den stromů na světě je zdokumentovaný ze španělské vesnice Mondonědo v roce 1594. Toto místo, nazývané „Alameda de los Remedios“, je stále osázené lipami a jírovci.
V místě je instalovaná bronzová deska připomínají událost. V říjnu se tradičně vyhlašují i výsledky ankety Strom roku České republiky. Nejhezčí strom pak postupuje do soutěže Evropský strom roku. Letošní 16. ročník vyhrál 230 let starý ořešák z Kvasic ze Zlínského kraje, který obdržel více než 10 tisíc hlasů.

Napište nám komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *